Ünlü beyin cerrahı, klima bakterisi yüzünden öldü

Akciğer enfeksiyonu nedeniyle yaşamını yitiren Beyin Cerrahı Prof. Yusuf Erşahin’in kanında klimalardan bulaşan lejyoner hastalığı mikrobunun saptandığı belirtildi. Erşahin’in ölümcül mikrobu Adana’da kaldığı otelde kaptığı iddiası üzerine dikkatler bir kez daha klimalardaki tehlikeye çevrildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Beyin Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, akciğer enfeksiyonu nedeniyle 56 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Erşahin’in kanında özellikle iyi temizlenmeyen klimaların hava filtrelerinde bulunan ve insanlarda pnömoni gibi hastalıklara yol açan Legionella pneumophila adlı bakteri bulunduğu belirtildi. Erşahin’in bakteriyi geçtiğimiz hafta bir kongreye katılmak için gittiği Adana’da kaldığı otelde kaptığı üzerinde durulduğu ve otelle ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.

Çocuk Beyin Cerrahisi’nde geliştirdiği ameliyat yöntem ve cihazları ile dünyaca tanınan ve yüzlerce cerrah yetiştiren Erşahin’in ölümü, klimalardan bulaşan hastalıkları bir kez daha gündeme getirdi. Namık Kemal Üniversitesi’nden Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Topkaya ntvmsnbc’ye yaptığı açıklamada; sadece klimaların değil, bütün depo sularının insan sağlığı açısından ciddi bir risk olduğunu söyledi. Durgun ılık suların tehlike taşıdığını belirten Topkaya, özellikle Hastane, otel, plaza, iş yeri gibi kalabalıkların yaşadığı yerlerdeki klimaları ve su depolarını işaret etti, “Hastane, otel, plaza ve evlerdeki su depolarının bakımı çok iyi yapılmalı. Çünkü bu mikrop, su depolarından gelen hava ile bulaşıyor. Yani aslında klimalar değil, havalandırmalar sorumlu. O yüzden Turizm Bakanlığı bu anlamda bütün otellerin sularını kontrol ettiriyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi.

Categories: Güncel Haberler