Lejyoner Hastalığı New York’a Buradan Yayılmış!

New York şehrinde en az 128 kişinin rahatsızlanmasına ve bunlardan 12’sinin hayatını kaybetmesine neden olan lejyoner hastalığının nereden yayıldığı tespit edildi.

New York şehri sağlık departmanı yetkilileri, şehrin tarihindeki en büyük lejyoner hastalığı salgınının Opera House Hotel’in soğutma kulelerinden yayıldığını ortaya koydu.

Yetkililer Opera House Hotel’in soğutma kulesinin 1 Ağustos’ta dezenfekte edildiğini ve bu olay sonrasında salgına bağlı rahatsızlıkların 2 gün içerisinde kesildiğini duyurdu. Yetkililer, bazıları hayatını kaybeden 25 hastadan alınan örneklerde, söz konusu soğutma kulesinde tespit edilen Legionella bakterisi tespit edildiğini bildirdi.

legionella-hastaligi-new-yorka-buradan-yayilmis

Soğutma kulesinin dezenfekte edilmesinden sonra 3 hafta içinde yeni bir vakaya rastlanmadığını da ilan edilirken, uzmanlar şehrin yaşadığı en büyük Lejyoner hastalığı salgınının resmen sona erdiğini duyurdu.

Suda bulunan çeşitli bakterilerin sebep olduğu ve hususiyetle su kaynakları, klima ya da duşlardan yayılan hastalık, ateşlenme, üşüme nöbetleri ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananların %5 ila %30’u hayatını kaybediyor.

ABD’de yılda 8 bin ila 18 bin lejyoner hastalığı vakasına rastlanıyor.

Hastalık ilk defa 1976 yılında Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlar arasında bir salgın olarak geliştiği için ‘Lejyoner Hastalığı’ olarak isimlendiriliyor.

İlişkili Haber: New York’ta Lejyoner Hastalığı Şoku

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com

Categories: Güncel Haberler