Bilim Laboratuvarları legionella riskleri eğitimi verdi

  • Post by:
  • 2:05AM Mar 01, 2014
  • Comments off

Bilim Laboratuvarları uzman kadrosuyla kurumlara analiz hizmetleri yanında eğitim ve danışmanlık hizmetleri de vermeye devam ediyor. Bu kapsamda 10.02.2014 tarihinde The Grand Tarabya Hotel’de Doç. Dr. İrfan TÜRETGEN tarafından “Legionella, Lejyoner Hastalığı, Siz ve Legionella Risk Yönetimi” konu başlıklı eğitim verilmiştir. Eğitim iki oturum şeklinde gerçekleşmiş olup, ilk oturumda Legionella bakterisi, insan sağlığına etkisi, ikinci oturumda ise Tesislerde Legionella Risk Yönetimi hakkında sunum yapılmıştır. İkinci oturumda ek olarak risk yönetimi kapsamında, özellikle personel ile birlikte kritik kontrol noktalarının tespiti yapılmış olup öneliyici faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Eğitim süresince otel yetkilileri ve personeline konu ile ilgili bilgi aktarılmış, tüm soruları cevaplanmıştır.

Eğitim sonunda katılımcılara sınav yapılıp değerlendirmeye alınmış olup başarılı katılımcılara sertifika düzenlenerek takdim edilmiştir. Benzer eğitimlerimiz devam edecek olup, eğitim ve danışmanlık başvurularınızı bilimlab@bilim.gen.tr adresinde e-Posta yolu ile bildirebilirsiniz.

Laboratuvarımız Legionella pneumophila analizinde akredite olup, etken ve insan sağlığı açısından konuya ayrı bir önem vermektedir. Konuyla ilgili olarak detaylı bilgiye www.legionella.com.tr isimli web sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Etkenin yol açtığı Lejyoner Hastalığının (Pnömoni) geçmiş salgınlarında, eğitim eksikliği ve risk yönetim planı eksiklerinin olduğu belirlenmiştir. İşletme ve soğutma hizmetleri, evsel su sistemleri ve diğer riskli sistemlerde yer alan her birey, yerel kurallar konusunda bilgi sahibi olmalı ve denetim sürecindeki görevlerini etkin ve uygun bir şekilde yerine getirebilecek şekilde eğitim alınmaları önem arz etmektedir.