New York’ta Lejyoner Hastalığı Şoku

  • Post by:
  • 6:38PM Tem 30, 2015
  • Comments off

New York’ta iki kişi lejyoner hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Yetkililerin açıklamalarına göre Temmuz ayı ortasından bu yana Güney Bronx’ta 31 lejyoner hastalığı vakası kayıtlara geçti. Suda bulunan çeşitli bakterilerin sebep olduğu bu hastalık genellikle su kaynakları, klima ya da duşlardan yayılabiliyor.

Hastalığın belirtileri ateşlenme, üşüme nöbetleri ve öksürük olarak listelenirken, hastalığa yakalananların %5 ila %30’u hayatını kaybediyor.

New York’ta Sağlık Departmanı yetkilileri, bölgede hastalığın kaynağını tespit için çeşitli su kaynaklarından örnek topluyor.

ABD’de yılda 8 bin ila 18 bin lejyoner hastalığı vakasına rastlanıyor.

Hastalık ilk defa 1976 yılında Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda bir salgın olarak geliştiği için ‘Lejyoner Hastalığı’ olarak isimlendiriliyor.

new-yorkta-lejyoner-hastaligi

New York’ta ‘Lejyoner Kabusu’ Büyüyor: 8 Ölü
New York’ta su kaynakları ve klimalardan yayılan lejyoner hastalığı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi. Son üç haftada kayıtlara geçen vaka sayısı ise 100’e yaklaştı.

ABD’nin en büyük metropolünde Temmuz ayı ortalarından bu yana hızla yayılan lejyoner hastalığı vakaları, şehirde panik yarattı.

Suda bulunan çeşitli bakterilerin sebep olduğu ve hususiyetle su kaynakları, klima ya da duşlardan yayılan hastalık, ateşlenme, üşüme nöbetleri ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananların %5 ila %30’u hayatını kaybediyor.

100’e yakın kişinin ‘legionella’ bakterisinin sebep olduğu hastalık nedeniyle tedavi altına alınan New York’ta hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin ekseriyetini yaşlılar ve başka ağır hastalıkları da olan şehir sakinlerinin oluşturduğu bildiriliyor.

Sağlık Departmanı’ndan ekipler hastalığın kaynağını tespit için hastalığın sıfır noktası olarak öne çıkan Bronx’ta bazı binalarda inceleme yaptı. Müfettişlerin incelediği 17 binadan aralarında Lincoln Hastanesi’nin de bulunduğu beşinin soğutma sisteminde ‘Legionella’ bakterisine rastlandığı bilgisi basına yansıdı.

ABD’de yılda 8 bin ila 18 bin lejyoner hastalığı vakasına rastlanıyor.

İbrahim. H. Aydoğan – Turkishny.com

Categories: Güncel Haberler